Vlastimil Rada

(1895 - 1962)

Narodil se 5. dubna 1895 v Českých Budějovicích, zemřel 22. prosince 1962 v Praze. Český malíř, grafik, ilustrátor a spisovatel. V letech 1912 – 1919 vystudoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Maxe Švabinského, Jana Preislera a sochařství u Jana Štursy. Jako student roku 1913 podnikl studijní cestu do Francie, zejména aby se seznámil s dílem Paula Cézanna. Byl členem a teoretikem výtvarného odboru Umělecké besedy (od r. 1913) a hlavním představitelem jejího reformního venkovského křídla kolem Jarešovy skupiny. V letech 1920 – 1925 žil v Železném Brodě, potom již stále v Praze.
Navazoval na tradici české krajinomalby, kterou obohatil zejména o poesii zimy na Železnobrodsku. Vesnické domky v zachmuřené zimní krajině, motivy s prostými příběhy lidí navazující na alšovskou tradici jsou hlavními znaky jeho tvorby. Společně s V. Rabasem, V. Sedláčkem a J. Kojanem je hlavním představitelem moderní národní tradice v české krajinomalbě v období mezi I. a II. světovou válkou.

Ilustrace obálky "Dobrodružství šesti trampů"
tempera, kvaš, tuš na papíře,1932
v 32,5 ✕ š 20,5 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno, volně loženo, mírně poškozeno

Zima
kombinovaná technika na papíře,1953
v 30 ✕ š 45 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, mírně poškozeno

Krajina s domy
olej na plátně,1927
v 50 ✕ š 57, 5 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny