Willi Nowak

(1886 - 1977)

Narodil se 3. října 1886 v Mníšku pod Brdy, zemřel 20. října 1977 v Praze. Český malíř a grafik, ve 30. letech profesor Akademie výtvarných umění v Praze, po druhé světové válce spoluzakladatel VŠVU v Bratislavě, národní umělec.
Willi Nowak se narodil jako syn majitele továrny na textilní barviva v Mníšku. Jeho otec a tety byli spřízněni s Quido Bělským, mlynářem Odkolkem a mecenášem umění Karlem Riegrem. Willi Nowak se jeho prostřednictvím seznámil s uměleckými časopisy a osobně s Václavem Brožíkem a Karlem Liebscherem. Silně ho ovlivnil katalog s dřevořezy Hokusaie a také barevné textilní vzorníky v otcově továrně. Od tří let kreslil, ale během docházky na německou reálku byl pro výtržnictví vyloučen ze všech škol a toto vysvědčení mu znemožnilo i přijetí na uměleckoprůmyslovou školu. Navštěvoval jeden rok soukromou malířskou školu Ferdinanda Engelmüllera a o prázdninách odcestoval do umělecké kolonie v Dachau za profesorem Hansem von Hayekem.
Od roku 1903 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Franze Thieleho. Akademie právě zažívala jednu ze svých personálních krizí a návrat ke konzervativnímu akademismu. Pro Nowaka tak byly podnětnější pražské výstavy francouzského umění, které uspořádal SVU Mánes (1902), výstava umělecké kolonie Worpswede (1903), Munchova výstava roku 1905 a francouzští impresionisté (1907). Po absolvování Akademie roku 1906 se s ním spřátelil Emil Filla, který ho přizval do skupiny Osma.

Letní odpoledne u řeky
olej na kartonu
v 33 ✕ š 39 cm

rámováno, rám mírně poškozen

Po práci
v 38 ✕ š 50 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno