Zdeněk Mlčoch

(1921 - 1995)

Narodil se 18. listopadu 1921 v Nové Dědině. Zemřel 10. ledna 1995 v Praze. Český malíř, ilustrátor, grafik a typograf. Po maturitě na kroměřížském gymnáziu v roce 1941[3] Zdeněk nejprve vystudoval pod vedením Karla Langera Školu uměleckých řemesel v Brně a pak od roku 1943 pokračoval ve studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, resp. od roku 1945 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesorů Antonína Pospíšila a Karla Svolinského. Od roku 1950 byl zaměstnán jako výtvarný redaktor ve Státním nakladatelství dětské knihy (později nakladatelství Albatros v Praze). Jako člen umělecké skupiny Radar (v letech 1959 – 1970) se zabýval moderní civilizační tematikou. V počátcích své grafické práce se zaměřil na dřevoryt a suchou jehlu, později na barevnou litografii. Jeho hlavní výtvarnou disciplínou byla však ilustrace, zejména knih pro děti a mládež. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců a Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Úplněk ve vsi
olej na plátně,1960
v 82 ✕ š 95 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny