Zdeněk Novotný

(1901 - 1974)

Narodil se 21. června 1901 v Havlíčkově Brodě a zemřel 8. ledna 1974 ve Velkém Meziříčí. Byl to český malíř, grafik a pedagog. Mezi lety 1924 a 1928 vystudoval u profesora Jaroslava Bendy Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, následně pak mezi lety 1928 a 1930 pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Františka Tavíka Šimona a na Českém vysokém učení technickém v Praze, tam se věnoval studiu kreslení a zpěvu. Po dokončení studia se začal věnovat učení kreslení, učil postupně v Kroměříži (1931–1933), Moravských Budějovicích (1933–1935), Strážnici (1935–1936), Znojmě (1936–1939), Kyjově (1939), Uherském Hradišti, Třebíči (1945–1953 a posléze 1957–1958) a ve Velkém Meziříčí. Roku 1963 získal Cenu Antonína Procházky. Věnoval se primárně krajinářské malbě, věnoval se i grafice, náměty čerpal z městských zákoutí. Studijně vycestoval do Itálie, Francie, Německa, Rakouska, Bulharska, Rumunska, Maďarska, Jugoslávie a Švýcarska. Soukromě učil Hynka Luňáka.

Boj forem
v 70 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně štítek autora | rámováno, rám a malba mírně poškozen

Továrna
olej na plátně
v 80 ✕ š 130 cm

rámováno, rám mírně poškozen