Zdeněk Sklenář

(1910 - 1986)

Narodil se 15. dubna 1910 v Leštině, zemřel 19. dubna 1986 v Praze. Český malíř, grafik a ilustrátor. Studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze, studium dokončil u prof. Zdeňka Kratochvíla roku 1939. Roku 1943 vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes a v letech 1945 – 1950 byl asistentem na UMPRUM, kde byl pak v roce 1968 jmenován profesorem.
Jako grafik byl ovlivněn Janem Zrzavým a Amedeo Modiglianim, později zejména surrealismem, na jeho tvorbu měla velký vliv jeho cesta do Číny v roce 1955 a seznámení s čínskou kaligrafií. Písmo se pak často objevuje v jeho grafikách.
Sklenář významně ovlivnil celou generaci svých žáků, k nimž patřili například Ladislav Kuklík, Karel Demel nebo Eva Hašková.

Nábřeží k ránu (Kampa)
olej na plátně,1939
v 23 ✕ š 31, 5 cm

Provenience: na zadní straně autorský přípis, přiložen doklad o pravosti díla Zdeněk Sklenář foundation | Publikováno: kniha Umělecké profily, Zdeněk Sklenář (František Šmejkal), nakladatelství Odeon 1984 | autorský rám poškozen

Arcimboldo
barevná litografie,1972
v 40 ✕ š 30 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Arcimboldo
barevná litografie,1972
v 40 ✕ š 30 cm

rámováno, zaskleno, 6/12

Pugét
barevná litografie,1973
v 41 ✕ š 31 cm

rámováno, zaskleno, 13/20

Pávi
suchá jehla na papíře,1964
v 10 ✕ š 24 cm

nerámováno, pasparta

Hlava ženy
suchá jehla,40. léta
v 16 ✕ š 12 cm

nerámováno, pasparta, papír mírně poškozen, zkušební tisk č. 2