Zdeněk Smetana

(1925 - 2016)

Narodil se 26. července 1925 v Praze, zemřel 25. února 2016 v Praze. Český výtvarník, animátor a režisér animovaného filmu. Po válce začal studovat výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě u profesora Kužela a osobité míchání barev pochytil u pana Moučky. Po prvním roce se však rozhodl vyzkoušet kariéru v rozvíjejícím se studiu Bratři v triku. Na základě svých kreseb se svérázným grafickým projevem byl Jiřím Trnkou přijat. Animovaný film se tak stal jeho celoživotní náplní.

Plamínek
v 16 ✕ š 14, 5 cm
Signatura: nesignováno

Z pařezové chaloupky
akvarel, koláž na papíře,1968
v 33 ✕ š 44 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: původně ze sbírky p. Josefa Tocksteina | rámováno, zaskleno, originální návrh pohádky Z Mechu a kapradí, studio Bratři v triku

Česílko v posteli
v 11 ✕ š 18, 5 cm
Signatura: nesignováno