Zdeněk Živný

(1949 - 1998)

Narodil se 29. listopadu 1949 v Plzni, zemřel 22. dubna 1998 v Plzni. Český malíř a pedagog. Absolvent SUPŠ v Praze, a student pražské AVU u A. Paderlíka a O. Oplta. ale jeho malířskou orientaci silně ovlivnilo působení prof. Jana Smetany a Františka Grosse ze Skupiny 42, na jehož morfologickou obrazovou strukturu Živný později navázal ve vlastní práci. Miloval a často ve svých dílech znázorňoval katedrálu sv. Bartoloměje nebo také městečko Rabštejn, kde měl chalupu. Kromě malování se zabýval i plastickou a keramickou tvorbou. Zemřel po těžké nemoci v pouhých 49 letech.

Jeho pamětní deska byla odhalena ve výročí 20 let založení Soukromé střední a umělecko průmyslové školy Zámeček, kterou právě Živný pomáhal zakládat. Deska ztvárňuje malující ruku, protože ta tlumočí nejen tvůrčí schopnosti, ale i city které umí vyjádřit. Desku vytvořil sochař a medailér Jaroslav Veselák se svými žáky.
Neznámým faktem je také to, že jeho přítel, akademický sochař Karel Němec vytvořil bustu Zdeňkovi Živnému, a ta se dodnes nalézá v sochařově ateliéru na Slovanech.

Archa
olej na plátně,1995
v 85 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně štítek autora | rámováno, rám mírně poškozen