Zdeňka Burghauserová

(1894 - 1960)

Narodila se 30. března 1894 v Chrudimi, zemřela 19. srpna 1960 v Praze. Česká malířka, grafička, pedagožka a uměleckoprůmyslová výtvarnice.
Pocházela z rodiny středoškolského učitele a odborného spisovatele Gustava B. (1861 – 1951). Studovala vysokou školu umělecko průmyslovou v Praze v letech 1910 - 1914. Od 1915 vyučovala na dívčí škole v Plzni, od 1919 žila v Praze, kde učila kreslení na Vyšší dívčí škole a dívčím gymnáziu. Ve svých dílech se zabývala především tématem ženy v soudobém světě, přičemž spojovala podněty různých uměleckých směrů od expresionismu po novoklasicismus. Věnovala se také scénografii, vytvořila mj. scénu a kostýmy pro C. Gozziho Turandot v pražském Národním divadle 1923. Provdala se za malíře a grafika Františka Viktora Mokrého (1892 – 1975). Byla matkou skladatele a muzikologa Jarmila B. (1921 – 1997) a sestrou grafičky, ilustrátorky a pedagožky Jarmily B. (1896 – 1920).

Tanec pastýřský
olej na plátně,1937
v 50 ✕ š 48

rámováno, na zadní straně přípis od autorky