Aleš Lamr

(1943)

Narodil se 12. června 1943 v Olomouci. Český malíř, grafik, autor nástěnných maleb a keramických reliéfů, sochař, keramik. V letech 1960 – 64 vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu, oddělení prostorového výtvarnictví v Brně, u prof. arch. J. A. Šálka. Získal zde zkušenosti v oboru scénografie a osvojil si výtvarné techniky od malby a grafiky až po práci se dřevem, sklem, kovem, umělou hmotou a papírem. Ucházel se neúspěšně o přijetí na obor sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1964 – 66 absolvoval základní vojenskou službu, kam nastoupil nejprve jako mim do AUSu a později byl zařazen jako výtvarník v propagaci a v pojízdné tiskárně. V době vrcholící nové vlny české kinematografie (1966–68) působil jako asistent režie Čs. státního filmu na Barrandově (mj. režiséři Novák, Helge, Mach). V té době sdílel ateliér ve Štěpánské ulici s fotografkou Helenou Pospíšilovou-Wilsonovou a patřil k okruhu výtvarníků Křižovnické školy.
Aleš Lamr patří na české výtvarné scéně k nemnoha bytostným koloristům a jeho obrazy jsou svým stylem nezaměnitelné. Je pro něj charakteristická plošná kresba a ze skutečnosti abstrahované znaky, vyplněné kontrastními barvami, které působí jako hravá mozaika. Lamrovy kresby jsou celistvě komponované v ploše i detailu a často obsahují naléhavá sdělení, tlumočená překvapivou výtvarnou šifrou.
V mládí ho ovlivnilo prostředí rodové keramické dílny ale také barevnost exotických motýlů ve sbírce dědečka, který podnikl ve 30. letech 20. století cestu do Jižní Ameriky. Během studia na střední škole navštívil výstavy Bohumila Kubišty (1960) a pod vlivem jeho malby vytvořil expresivní Autoportrét (1964). Rané obrazy, které autor označil jako "indiánské baroko", charakterizují totemické tvary, zosobňující tajemné mýty dávných exotických civilizací. Magicky působící ornamentální fantazie Lamrových obrazů vyvěrá odkudsi z temna lidských kulturních dějin a malíř ji spoluvytváří svou představivostí, jako by šlo o nejen výtvarnou, ale i duchovní drogu. Tyto ornamentální samoznaky z let 1966 - 1967, které jsou často komponované symetricky k centrální ose, mají ráz halucinatorních zjevení. Obrazy jsou temnosvitné a většinou monochromně modré a nápadně se vymykají ostatní Lamrově tvorbě, ale prozaickou příčinou byl nedostatek finančních prostředků, které stačily pouze na jednu barvu.

Levitující andělé
olej na plátně,2005
v 120 ✕ š 140 cm

nerámováno

Golem
olej na plátně,2003
v 100 ✕ š 80 cm

nerámováno

Líbánky
olej na plátně, koláž,2013
v 59, 5 ✕ š 44, 5 cm

rámováno, zaskleno

Kousek nebe
koláž, akryl na plátně,2013
v 58,5 ✕ š 44 cm

Provenience: vpravo dole přípis autora | rámováno, zaskleno

akvarel, tuš na papíře,1975
v 60, 5 ✕ š 42 cm

rámováno, zaskleno antireflexním sklem

Budiž světlo
barevná litografie,1991
v 69, 5 ✕ š  54, 5 cm

rámováno, zaskleno, 55/100

Viděl jsem třetí nebe III
barevná litografie,1993
v 70, 5 ✕ š 55, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno, 87/100