Alois Kirnig

(1840 - 1911)

Narodil se 10. června 1840 v Praze, zemřel 25. ledna 1911 v Praze. Německo-český malíř a ilustrátor. Alois Kirnig studoval nejprve soukromě v Praze u Ferdinanda Lepié (1854-55) a poté na pražské Akademii v krajinářské škole Maxe Haushofera (1855-1862). V letech 1863-1864 pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Mnichově u Eduarda Schleicha a pak se ještě na rok vrátil do školy Maxe Haushofera (1865-1866). Cestoval již od mládí po Čechách a kreslil zejména města (Staré Litoměřice, 1856). Roku 1866 založil v Praze vlastní soukromou školu krajinomalby. K jeho žákům patřili Václav Pokorný, Cuno von Bodenhausen a Robert Guttmann. Byl členem Krasoumné jednoty a Umělecké besedy. Později cestoval a maloval krajiny v Německu, Rakousku a Itálii a v letech 1877 - 1879 žil v Neapoli a na Capri. Kromě Prahy vystavoval také ve Vídni, Drážďanech a Mnichově.

Romantická krajina
olej na plátně,2. pol. 19. století
v 43 ✕ š 33, 5 cm

Provenience: na zadní straně přípis a štítek z Národní galerie | rámováno