Alois Moravec

(1899 - 1987)

Narodil se 5. ledna 1899 v Chyškách, zemřel 6. března 1987 v Praze. Český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Základy kreslení získal od svého otce a od svého učitele na měšťanské škole v Horažďovicích. V letech 1913 – 16 studoval na pražské UMPRUM, kde jeho profesory byli Emanuel Dítě, Arnošt Hofbauer a František Kysela. V letech 1916 – 1920 pokračoval ve studiích na grafické speciálce AVU u Maxe Švabinského. V průběhu let 1917 - 1936 byl členem Umělecké besedy, od roku 1919 členem SČUG Hollar, v roce 1936 vstoupil do Sdružení jihočeských výtvarníků. Alois Moravec byl vyhledávaným ilustrátorem, a to především autory knih spjatých s českým venkovem. Jako umělec byl ale především krajinářem, který láskyplně ztvárňoval především krajinu svých rodných jižních Čech. Maloval především na Šumavě, Písecku, Strakonicku, Českobudějovicku, na Prácheňsku i jinde. Na svých obrazech kromě klasických krajinek zvěčnil voraře, převozníky, pradleny na Otavě, plavení koní, výlovy rybníků i venkovany při práci a na odpočinku. Mnohá díla jsou ceněna i pro svou dokumentární hodnotu.

Z práce (ze Škodovky)
olej na překližce
v 53 ✕ š 43 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno

Rybář
olej na kartonu,1929
v 30 ✕ š 20 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Pod Kubínským mostem
olej na kartonu,1937
v 28 ✕ š 45, 5 cm

Vystavováno: v říjnu 1939 v Obecním domě | rámováno, rám a malba mírně poškozeny