Narodila se 6. srpna 1926 v Praze, zemřela 19. května 2014 v Praze. Česká malířka, grafička a sochařka.
V letech 1940 až 1941 navštěvovala soukromou grafickou školu v Praze. V letech 1942 až 1945 studovala na Střední grafické škole v Praze, kde byl její profesorem i Zdeněk Balaš, který ji dle jejích slov naučil vše, co mohla vědět o barvě. Rovněž ji vytrvale podporoval v její práci, což pro ni bylo tehdy velmi důležité.
V letech 1945 až 1950 studovala VŠUP v Praze pod vedením profesora Josefa Kaplického, u něhož v letech 1950 až 1953 pokračovala postgraduální aspiranturou. Považovala ho za nejosvícenějšího ze všech jejích kantorů. Na konci aspirantury se společně s Kaplickým a několika kolegy podílela na reliéfu pro Expo 58 v Bruselu.
V roce 1953 si vzala malíře, ilustrátora a grafika Jiřího Johna, který byl stejně jako Šimotová zakládajícím členem skupiny UB 12 a žákem Balaše a Kaplického. Zemřel v roce 1972 po dlouhé těžké nemoci. Jeho smrt ji hluboce zasáhla a silně ovlivnila i její tvorbu, zejména co se týče použití barev. Stejně tak ji poznamenala i smrt jejího syna, který zemřel v roce 1994. V letech 1991 – 1998 a v roce 2003 vyučovala na Mezinárodní letní umělecké akademii v Salzburgu.
Celou její tvorbou prostupoval hluboký zájem o člověka, síť vztahů a symboliku lidského těla, směřovala do nitra člověka, nikoli k jeho tělesné schránce. Opustila klasickou malířskou techniku a různými technikami zpracovávala papír a textil. Kromě skupiny UB 12 patřila také k umělecké skupině G7.
Pozornost na sebe upoutala svéráznou technikou, která spočívá v mačkání, prořezávání a vrstvení papíru. Tímto vznikala díla s otisky dlaní, chodidel nebo celého těla. Po celý život se snažila vytvářet nové techniky a postupy a přispívala tím k oživení české výtvarné scény. S životními těžkostmi se vyrovnávala svým vlastním způsobem, který se odráží v její výtvarné práci. Sama uváděla, že utrpení a bolest ji zpevnily a otevřely pro ni nové obzory. Její obrazy jsou vidět ve sbírkách např. v Tokiu, Washingtonu, Paříži, Stockholmu a na mnoha českých výstavách.
rámováno, 79/80
rámováno
rámováno, pasparta, zaskleno, 7/20
rámováno, zaskleno antireflexním sklem
rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem, 5/18
rámováno, zaskleno, 39/125
rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno
Provenience: přiložen znalecký posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno
rámováno, zaskleno, 14/20
nerámováno
nerámováno