František Ronovský

(1929 - 2006)

Narodil se 11. ledna 1929 v Praze, zemřel 17. března 2006 v Praze. Český malíř, figuralista. V letech 1935–1940 chodil do obecné školy ve Vršovicích, poté pokračoval ve studiu na gymnáziu v Kodaňské ulici. Již během studia rozvíjel svůj zájem o malířskou tvorbu mj. v soukromých hodinách kresby a malby u žáků Vojtěcha Hynaise. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Poté se začal účastnit výstav pořádaných spolky Mánes a Umělecká beseda. Od roku 1954 nastoupil dvouletou vojenskou službu, nejprve ve Stříbře, pak v Praze. V roce 1957 uspořádal v Praze svou první samostatnou výstavu. O dva roky později se stal spoluzakladatelem tvůrčí skupiny Etapa, do které dále patřil mj. sochař František Pacík. Ve svém díle se zpočátku soustředil na motivy kaváren a ženské akty, experimentoval přitom s enkaustikou. Přitahovaly ho však také motivy kalvárie a piety. V další tvorbě ho ovlivnily zahraniční studijní cesty, část jeho díla je tak věnována např. Paříži. V roce 1968 vystavoval na Bienále v Benátkách, následujícího roku v São Paulu. Od roku 1972 trávil volný čas a tvořil ve své usedlosti ve vesničce Hajská u Strakonic. Po smrti své matky v roce 1983 vytvořil rozsáhlý cyklus nazvaný Maminka. Jeho díla jsou zastoupena v českých i zahraničních galeriích, z českých např. v Praze, Olomouci, Liberci.
Zemřel ve věku 77 let ve svém pražském ateliéru.

Krajina s potokem
olej na plátně,1954
v 38 ✕ š 49 cm

rámováno

Zamyšlená
olej na kartonu,1991
v 25 ✕ š 20 cm

rámováno

Mládež na schodech
olej na kartonu,1989
v 44 ✕ š 32 cm

rámováno

olej na sololitu,1980
v 36, 5 ✕ š 25 cm

rámováno

Strom
kombinovaná technika na papíře,1952
v 27, 5 ✕ š 20, 5 cm

rámováno, zaskleno

tužka na papíře,1971
v 53 ✕ š 35, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Modlitba
v 33 ✕ š 23,5 cm

volně ložno, číslo tisku 21/200