František Tichý

(1896 - 1961)

Narodil se 24. března 1896 v Praze, zemřel 7. října 1961 v Praze. Český malíř, kreslíř, ilustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog.
Narodil se v Praze Alžbětě a Aloisovi Tichým. Otec byl vyučený bednář, pracoval u Antona Rudolfa Rosenberga, obchodníka se starožitnostmi v Praze na Smíchově. Matka pocházela z rodiny Františka Kratochvíla, obuvnického mistra z Chval. Spolu s rodiči, starším bratrem Václavem a nevidomou sestrou Antonií bydleli na Smíchově.
Vyučil se litografem ve firmě A. L. Koppe na Smíchově. Navštěvoval současně večerní kurzy kreslení, vedené Alexanderem Jakeschem. V roce 1917 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze. Studoval u profesorů Josefa Loukoty, Vratislava Nechleby, Jakuba Obrovského, Karla Krattnera. Akademii však v roce 1923 těsně před řádným ukončením opustil.
Pracoval a účinkoval v pražských kabaretech, maloval poutače a plakáty, dále pracoval jako knižní grafik, výtvarný redaktor v Melantrichu. Pracoval také jako scénograf ve Švandově divadle na Smíchově. V roce 1929 přijal nabídku na vedoucího litografické dílny do São Paula v Brazílii. Tam ale z finančních a politických důvodů nedorazil. Zůstal i se svou družkou, později manželkou Marií Hráskou v Paříži. Zde František umělecky dozrává. V roce 1935 se vrací zpět do Prahy a téměř výhradně se pak věnoval malířství. Od roku 1945 až 1951 působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vyučoval malbu a grafiku.
František Tichý pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl v tvorbě ovlivněn na celý život. V malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence. Poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři. Další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst. Maloval imaginativní portréty, zátiší. Věnoval se ilustraci, kresbě a typografii. Kresby uveřejňoval časopisecky. Příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu. Zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií. Přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století. I v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem.
František Tichý byl členem Devětsilu, Sdružení českých umělců grafiků Hollar, Umělecké besedy (od 1932) a Spolku výtvarných umělců Mánes, České akademie věd a umění (1946).
Dílo Františka Tichého je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Českého muzea výtvarného umění v Praze, Moravské galerie v Brně, Slovenské národní galerie v Bratislavě, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Muzea umění v Olomouci, Oblastní galerie v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, Galerie Benedikta Rejta v Lounech a jinde.

Paganini V
lept na papíře,1947
v 22 ✕ š 19 cm

Provenience: z pozůstalosti Miloše Kopeckého, věnování vlevo dole, fotografie nejsou součástí aukce | rámováno, zaskleno

Nos II, opus 33
suchá jehla,1940
v 15, 5 ✕ š 9, 5 cm

nerámováno

Arlecchino II
suchá jehla,1943
v 36 ✕ š 27, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Poprsí ženy
suchá jehla ,1942
v 28 ✕ š 21 cm

Publikováno: František Dvořák: františek Tichý, Grafické dílo, Vltavín, 1995, str. 66 | rámováno, rám a papír mírně poškozeny, zaskleno

Dvojice
kombinovaná technika na papíře,1931
v 65 ✕ š 48 cm

Klaun s lampou
kombinovaná technika na papíře,1953
v 27 ✕ š 19 cm

Provenience: přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Karla Srpa, dar od autora | rámováno, zaskleno

Tanečnice
kombinovaná technika na papíře,1955
v 24 ✕ š 17 cm

Provenience: přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Karla Srpa, dar od autora | původní rámování, zaskleno

Arlecchino
suchá jehla,1943
v 37, 5 ✕ š 27 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Klaun - lilipután
barevná litografie,1958
v 56 ✕ š 37 cm

Publikováno: František Dvořák: František Tichý, Grafické dílo, Vltavín, 1995, str. 30 | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno, 10/200

Harlekýn s růží
suchá jehla na papíře,1942
v 27, 5 ✕ š 20 cm

rámováno, pasparta, zaskleno,

Portrét herce Josefa Steigla
pastel na papíře,1939
v 37, 5 ✕ š 29 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, přítel Františka Tichého

Commedia dell´arte I
suchá jehla na papíře,1943
v 29 ✕ š 39 cm

rámováno, zaskleno antireflexním sklem, 416/500

Divadelní scéna
kombinovaná technika na papíře,1948
v 26 ✕ š 24 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Paganini II
suchá jehla na papíře,1944
v 27, 5 ✕ š 20 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Paganini V
suchá jehla,1947
v 22 ✕ š 19 cm

Provenience: věnováno J. Goldhammerovi, J. Goldhammer (1910 - 1990) byl známý pražský vinárník a obchodník s vínem, kterého pojilo přátelství s mnoha umělci. | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem

Mužská postava
akvarel, tužka na papíře,1954
v 28 ✕ š 19 cm