František Xaver Naske

(1884 - 1959)

Narodil se 2. června 1884 v Praze, zemřel 22. srpna 1959 v Praze. Český malíř, dekoratér a ilustrátor. Základní školu navštěvoval v Adamově u Brna. Malbě se učil nejprve u Václava Slabocha a Karla Reisnera. Později studoval Akademii výtvarných umění v Praze, nejprve přípravku u profesora Bohumíra Roubalíka a poté v letech 1901 – 1907 speciálku u profesora Hanuše Schwaigera. Za obraz komika a kabaretiéra Leopolda Šmída, kterou vystavil v roce 1907 v Rudolfinu, obdržel stipendium, které využil ke studijním cestám do Nizozemí, Belgie a Velká Británie.
Stylově vyšel z akademické malby konce 19. století. Ve dvacátých a třicátých letech 20. století přibývá v jeho malbě barevná a hmotová robustnost. Maloval portréty významných osobností, především uměleckých kruhů. Další oblastí jeho námětů byly žánrové výjevy z velkoměstského a později exotického prostředí. Dále vytvořil řadu dráždivých aktů, které ale dobová kritika odsoudila jako díla, kde "chlípnost nastupuje na místo uměleckého nadšení". Pro svou líbivost měla jeho díla u širokého publika úspěch.

Matka s dítětem
olej na plátně,1940
v 75 ✕ š 68 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Dáma v pyžamu
olej na plátně
v 116 ✕ š 70 cm
Signatura: pravo dole

olej na kartonu
v 36 ✕ š 30 cm

rámováno

Za obchodem
v 24,5 ✕ š 22 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno, pasparta, papír mírně poškozen