Gustav Porš

(1888 - 1955)

Narodil se 2. února 1888 v Chrudimi, zemřel 2. května 1955 ve Skutči. Český malíř, krajinář.
V letech 1912 – 1915 vystudoval Akademii umění v Praze u prof. Vlaho Bukovace a Jana Preislera. Je známý zejména jako krajinář, tvořil především na Českomoravské vrchovině, ve Skutči, kde měl vilu a rodinu, a v Železných horách.
Dětství prožil v rodné Chrudimi. Všeobecné vzdělání nabyl v Kateřinské škole a chrudimské 1. měšťance. Pak byl přijat do řezbářského oddělení Chrudimské školy pro zpracování dřeva s cílem pokračovat na umělecko-průmyslové škole. Místo toho musel nastoupit do učení v módním závodě, kde se uplatnil jako kreslič mód.
S podporou velkostatkáře Auersperga se dostal do Prahy , kde byl přijat do soukromého ateliéru akademického malíře a krajináře Václava Jansy. Ve večerním studiu navštěvoval Umělecko-průmyslovou školu a studoval grafické techniky u Jana C. Vondrouše.
Vytrvale na sobě pracoval a po roce vstoupil na Akademii výtvarných umění k profesorům Vlaho Bukovacovi a Janu Preislerovi. Po studiích se dále vyvíjel a po návratu ze studijních cest do Bosny, Hercegoviny a Dalmácie se trvale usadil ve východočeské Skutči, kde žil a pracoval až do konce života. Dokázal zachytit tak osobitě krásu tamější krajiny, že jeho obrazy nalézáme snad v každé „staroskutečské“ domácnosti, kde se dědí z generace na generaci. Ve Skutči učil krajinářské olejomalbě a portrétu (kresby prezidenta T.G. Masaryka podle modelu); v době první republiky měl též několik amatérských žáků a zejména žaček, většinou spolužaček své dcery Boženy z dívčí měšťanské školy Komenského ve Skutči.

Zima na Chacholickém Žejbru
olej na plátně,1940
v 45 ✕ š 60 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Podzimní den
olej na plátně
v 70 ✕ š 90 cm

Provenience: na zadní straně věnování od autora | rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Podvečer v Leštince
olej na plátně,1923
v 111 ✕ š 120 cm

rámováno, rám mírně poškozen, malba poškozena

Jaro na venkově
olej na plátně
v 40 ✕ š 50 cm

rámováno

Podzim na Chrudimce
olej na plátně
v 80 ✕ š 100 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Krajina s rybníkem
olej na kartonu
v 23, 5 ✕ š 31, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen