Ivan Sedliský

(1926 - 1999)

Narodil se 14. května 1926 v Ostravě, zemřel 19. března 1999 v Praze. Rodným jménem Ivan Kopřiva, český malíř a grafik známý především svými cykly obrazu světových malířů či jiných významných osobností. Studoval na AVU v Praze u Vratislava Nechleby, u kterého v letech 1952 – 1960 působil jako jeho asistent. Věnoval se především figurálním kompozicím, byl autorem mnoha monumetálních prací. Znám je především cykly rozměrných obrazů s náměty světových malířů, herců a politiků, ale také portréty žen. Známé jsou i jeho obrazy automobilových závodníků. V 60. a 70. letech 20. století kromě České republiky vystavoval také v dalších evropských státech například v Německu či Nizozemí. Kromě olejomaleb jsou také ve veřejných prostorech k vidění jeho mozaiky. Například Lázně Luhačovice.
Jeho obrazy jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v Evropě a Severní Americe. V od roku 2000 se jeho obrazy objevují v prodejních galeriích a aukčních síních. V roce 2012 proběhla výstava v zámku Letovice.

Černé slunce
olej na plátně
v 65 ✕ š 98 cm

Žena a město
olej na sololitu
v 100 ✕ š 180 cm

Provenience: na zadní straně štítek autora, věnování od autora | rámováno

Dívka s Vermeerovským motivem
olej na plátně,1970
v 50 ✕ š 85 cm

Dívka s náušnicemi
olej na plátně
v 75 ✕ š 105 cm

rámováno

Kybernetika
olej na plátně,1980 - 1982
v 120 ✕ š 160 cm

rámováno

Robotisace
olej na plátně,1980
v 120 ✕ š 160 cm

Dívka se žlutými vlasy
olej na plátně
v 81 ✕ š 65 cm

rámováno

Francie
olej na sololitu
v 75 ✕ š 110 cm

nerámováno, malba mírně poškozena

Portrét
olej na plátně
v 82 ✕ š 105 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Kolumbus a Magalhães
olej na plátně
v 59 ✕ š 98 cm

Francie
olej na sololitu
v 76 ✕ š 110 cm
Signatura: nesignováno

Dívka se žlutými vlasy
olej na plátně
v 104 ✕ š 81 cm

Provenience: na zadní straně autorský štítek | rám mírně poškozen

Velká květina
olej na plátně
v 60 ✕ š 48 cm

Provenience: na zadní straně štítek Českého fondu výtvarného umění | rámováno