Jan Konůpek

(1883 - 1950)

Narodil se 10. října 1883 v Mladé Boleslavi, zemřel 13. března 1950 v Praze. Český grafik, malíř, ilustrátor a rytec, příležitostný výtvarný kritik. Absolvoval gymnázium v novém Bydžově a roku 1901 maturoval na reálném gymnáziu v Křemencově ulici v Praze. V letech 1903–1906 studoval architekturu u profesorů Kouly a Schulze na ČVUT v Praze. Na polytechnice se seznámil s P. Janákem a V. V. Štěchem, kteří ovlivnili jeho rozhodnutí studovat uměleckou školu. V letech 1906–1908 absolvoval AVU v Praze, kde studoval v ateliéru Maxmiliána Pirnera, u prof. V. Bukovace a grafika A. de Pian.
S malířem Emilem Pacovským založil ještě na AVU grafickou revui Veraikon, později se stává členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V roce 1911 spoluzaložil skupinu symbolistních grafiků Sursum, spoluzakládal i družstvo Artěl (1908). Stal se i členem Spolku výtvarných umělců Mánes (1913 do roku 1929, kdy vystoupil. V letech 1913–1914 byl výtvarným referentem časopisu Pokroková revue. Po ukončení studií krátce žil v Praze, pak působil jako profesor kreslení na střední průmyslové škole v Plzni. V Plzni byl spoluzakladatelem čtrnáctideníku Předboj (1917). Roku 1923 se vrátil do Prahy, kde vyučoval na Státní grafické škole až do roku 1932. Od roku 1946 byl řádným členem České akademie věd a umění. Jeho grafiky jsou inspirované mystikou a vizionářstvím. Za nejvýznamnější jsou považována jeho díla z počátku 20. století, která jsou ovlivněna symbolismem a stylizována dle secesní klimtovské ornamentiky. Konůpka ovlivnil německý a severský expresionismus, přechodně i kubismus, jehož některé prvky se staly natrvalo součástí jeho výtvarného projevu, v některých dílech se dostal až k orfismu.

Ze zahrady v Miloticích
kombinovaná technika na kartonu,1941
v 35 ✕ š 47 cmm

olej na plátně, fixováno na kartonu,1941
v 45, 5 ✕ š 36, 5 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Sakrální scéna
akvarel na papíře,1942
v 40 ✕ š 27, 5 cm

kombinovaná technika na papíře,1943
v 45 ✕ š 31, 5 cm

nerámováno, volně loženo, mírně poškozeno

2 x Krajina
akvarel na papíře,1916 a 1929
v 40 ✕ š 50 cm

rámováno, zaskleno

Souboj
akvarel, běloba na papíře
v 25 ✕ š 44 cm

rámováno, rám poškozen, zaskleno

Erotické příběhy z vykřičeného domu
akvarel, tuš na papíře,1931
v 30 ✕ š 20,5 cm

nerámováno

v 49, 5 ✕ š 39 cm
Signatura: nesignováno

Konvolut 2 leptů
v 21, 5 ✕ š 15, 5 cm

nerámováno, volně loženo