Jan Kubíček

(1927 - 2013)

Narodil se 30. prosince 1927 v Kolíně, zemřel 14. října 2013 v Kolíně. Český malíř, grafik a zároveň jeden z nejzásadnějších představitelů konstruktivismu a konkrétního umění ve střední Evropě.
V letech 1949 – 1953 absolvoval studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením prof. Jana Nováka. V letech 1954 – 1957 pak studoval scénografii na Akademii múzických umění v Praze pod vedením prof. Františka Tröstera. Byl členem umělecké skupiny Křižovatka. Začínal jako krajinář a obdivovatel městské poetiky.
Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros se také více než deset let věnoval ilustrování dětských knih a během 60. let 20. století se proslavil jako návrhář několika kultovních filmových plakátů a knižních obalů. Na počátku 60. let byl navíc výrazně ovlivněn lettrismem, což dalo vzniknout ohromnému množství fotografií, ilustrací a především grafické tvorbě, díky které se roku 1999 stal laureátem Ceny Vladimíra Boudníka.
Podle odborníků patřil vedle Zdeňka Sýkory, Vladislava Mirvalda či Milana Grygara k nejdůležitějším tuzemským abstraktním tvůrcům.

Tři kruhy s dislokacemi
akryl, damarový lak na plátně,1983
v 35 ✕ š 35 cm

rámováno

serigrafie,2008
v 60 ✕ š 42 cm

rámováno, zaskleno, 10/34

Koláž
kombinovaná technika na papíře, koláž,1963
v 42 ✕ š 28 cm

rámováno, zaskleno

Stín
olej na plátně,1962
v 30 ✕ š 35 cm
Signatura: vlevo dole, na. zadní straně přípis autora

rám a malba mírně poškozeny, místy krakeláž

Konkrétní kompozice
serigrafie,1968
v 39, 5 ✕ š 29, 5 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: na zadní straně razítko, která Kubíčkův list vydala: "EDICE GALERIE TEUFEL, KOBLENZ" | rámováno, pasparta, zaskleno, 90/100, text zasazující dílo do dobových politických souvislosti zdůvodňuje, proč dílo nemohlo být autorem podepsáno. Zbylé informace ve fotografiích.