Jan Kutálek

(1917 - 1987)

Narodil se 20. července v Praze, zemřel 20. května 1987 v Praze. Český výtvarník, sochař-keramik, známý pro svou originální keramickou figurální i reliéfní tvorbu inspirovanou především českým bájeslovím a pohádkami. Kutálek studoval v soukromé škole akademického malíře Rudolfa Vejrycha. Potom cestoval po Rakousku, Jugoslávii a Itálii, přičemž velkou část cesty prošel pěšky. Tehdy se do jeho tvorby dostaly antické náměty a motivy z commedia dell'arte. Mezi lety 1945 a 1946 studoval sochařství na Akademii v Praze u prof. Karla Pokorného, místo kamene si však oblíbil spíš hlínu, kterou objevil na hrnčířských trzích na Kampě. Toto řemeslo si pak osvojoval sám a používání glazur dovedl k dokonalosti. Inspiraci nacházel v lidové tvorbě, v mytologii, v pohádkách, slavnostech, cirkuse i v moderním umění.

Veselý klaun
pálená hlína, glazováno, zlaceno
v 37 cm
Karbaník
pálená hlína, malováno
v 24 cm

malováno, zlaceno

Držpalec
v 17 cm
Opilý vodník
v 17 cm
Čertík
v 15 cm
Signatura: neznačeno
Čertík
pálená hlína, malováno
v 10, 5 ✕ š 12 cm
Slunce
pálená hlína, glazováno,2. pol. 20. století
v 16 ✕ š 20 cm
Střelec
v 15, 5 ✕ š 15 cm