Jaroslav Šetelík

(1881 - 1955)

Narodil se 10. srpna 1881 v Táboře, zemřel 12. prosince 1955 v Praze. Český akademický malíř, krajinář. Po absolvování základního vzdělání a gymnázia pokračoval ve studiu na Karlově univerzitě. V letech 1899–1902 studoval na Právnické fakultě práva. Krom studia práv navštěvoval několik měsíců malířskou školu F. Engelmüllera. Následně zanechal právnických studií a odjel na zkušenou do Mnichova.

Odtud se vrátil do Prahy s úmyslem věnovat se malířství. Po návratu nastoupil ke studiu na Uměleckoprůmyslovou školu, kde se školil u prof. E. K. Lišky. Poté přestoupil na pražskou Akademii výtvarného umění, kde byl v letech 1903 – 1904 žákem prof. R. Ottenfelda. Po studiích na Akademii výtvarných umění se vydal na cesty po Evropě, např. od roku 1905 pobýval v Paříži a v letech 1911-1912 v Itálii.
V letech 1921–1922 navštívil na pozvání tamější vlády Holandsko, aby vytvořil kolekci akvarelů 40 holandských měst. Na delším studijním pobytu zakotvil ve Francii a Itálii, kde navštívil mimo jiné i Řím a Florencii. Na rozhraní 20. a 30. let vytvořil mimo jiné soubor pražských akvarelů, jejichž soubornou výstavu měl v roce 1932 v Topičově salonu v Praze. Šetelík byl dlouholetým členem Umělecké besedy a Krasoumné jednoty. Jaroslav Šetelík zemřel roku 1955 v Praze. Pohřben byl v Urnovém háji strašnického krematoria.

Malíř Šetelík předával své zkušenosti a um v soukromém vyučování začínajícím malířů, mezi kterými byli např. Anna R. Thořová, Zdeněk Nemastil, Charles Cerny, pěvec ND Jan Hilbert Vávra a další.

Tématem jeho obrazů, převážně akvarelů, byly scenérie z Prahy, Kutné Hory, Loun, Domažnicka aj. Několikrát též navštívil i Vysoké Tatry. Pracoval i na velkých obrazech, kdy maloval převážně město Prahu. Jeho díla najdeme, krom českých galerií i v cizině, např. v Holandsku, Švédsku, Belgii, býv. Jugoslávii, Egyptě aj.

Pražský motiv
olej na plátně,1921
v 83 ✕ š 91 cm

rámováno

Boubínský prales
tužka na papíře, papír fixován na plátno,1905
v 127 ✕ š 100 cm

rámováno, zaskleno

Elbasan
olej na kartonu,1915
v 55 ✕ š 66 cm

rámováno

Národní muzeum
akvarel na papíře
v 27 ✕ š 34 cm

rámováno, pasparta, zaskleno