Jiří Načeradský

(1939 - 2014)

Narodil se 9. září 1939 v Sedleci, zemřel 16. dubna 2014 v Praze. Byl český malíř, grafik a vysokoškolský pedagog, představitel českého moderního malířství, profesor Akademie výtvarných umění v Praze a Fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně.
Jeho díla jsou charakteristická zejména zaměřením na lidské tělo a lidské postavy, někdy i s erotickým a sexuální podtextem a kontextem. Pražskou Akademii výtvarných umění vystudoval v letech 1957 – 1963 u Vlastimila Rady.
Koncem 60. let dva roky pobýval a tvořil v Paříži. Po roce 1989 se začal věnovat i pedagogické činnosti.
Jeho díla jsou vystavena v mnoha českých galeriích, například Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Středočeského kraje. Několik obrazů vystavuje Centre Georges Pompidou v Paříži.

olej na plátně,2013
v 130 ✕ š 162 cm

rámováno

Akty
akvarel na papíře,1988
v 68 ✕ š 47 cm

rámováno, zaskleno

akvarel na papíře,1988
v 33 ✕ š 44, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

akvarel, tuš na papíře,2007
v 38 ✕ š 56, 5 cm

nerámováno

akvarel na papíře,1995
v 33 ✕ š 45,5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno