Autoři a ceny

Jiří Pošva

(* 1948)
Sledovat

Narodil se v roce 1948 v Kraslicích. Keramik Jiří Pošva absolvoval Střední keramickou školu v Bechyni a své práci se dnes věnuje v ateliéru na pražské Kampě.
Své zkušenosti Jiří Pošva rozvíjel po studiích na privátní praxi u starého keramického mistra Vacka v malebné vesničce Klec u Třeboně. Během několika let prošel více zaměstnání v různých keramických dílnách, až na jaře roku 1974 dorazil do Prahy.
Celých šestnáct let pracuje v keramickém ateliéru Československého fondu výtvarného umění na Kampě.
Zabývá se především lidskou postavou. Jeho ženské sochy jsou erotické i groteskní,často nahé, většinou s velkou mírou obezity v různých fázích pohybu, mnohdy ve velmi odvážných pózách.
V Pošvových objektech se odráží civilní názor současného životního stylu. Snaží se do nich dostat trochu groteskní nadsázky, aby oslovil co nejširší okruh lidí. K nezanedbatelné složce jeho tvorby patří též erotika. Jeho figurální objekty se vyznačují robustní modelací, též rád kombinuje různé materiály jako kov, dřevo nebo sklo. Glazury a větší barevnost používá velice zřídka, aby lépe vynikla struktura syrové hlíny.
Jiří Pošva pravidelně vystavuje svoje práce doma i v zahraničí, nedávno vystavoval v Zürichu a v Paříži, chystá se do Kyjeva, Budapešti či znovu do Paříže.

Dříve dražené položky

Dívčí akt
pálená hlína, keramika,1997
v 45 cm
Signatura: ve spodní části
Detail položky