Jiří Šindler

(1938 - 2022)

Narodil se 4. března 1938 v Brně, zemřel 2. února 2022 v Hradci Králové. Český malíř, grafik a ilustrátor. Poprvé se jméno Jiřího Šindlera objevilo v roce 1959 na výstavě učitelů královéhradeckého okresu. Autor, rodák z Brna, kde absolvoval obor čeština – výtvarná výchova u prof. Bohdana Laciny, se do Hradce Králové dostal jako mnoho jiných na umístěnku a zůstal mu věrný. Následovaly skupinové výstavy mladých výtvarníků a to už Jiří Šindler pracoval v krajské galerii jako výtvarník. Postupně se jeho výtvarný názor vyhraňoval v různých oblastech volného i užitého umění – knižní ilustrace, bibliofilské tisky, ex libris, návrhy plastik do veřejného prostoru, mozaiky a art protisy. V této době postupně přešel do pozice profesionálního výtvarníka na tzv. volné noze. Stal se také jedním ze zakládajících členů Unie výtvarných umělců v Hradci Králové. Podařilo se mu upoutat přátele výtvarného umění osobitou syntézou romantizmu a poetického přístupu k realitě v moderní současné podobě, aniž by se podbízel líbivostí pojetí. V roce 1998 byl oceněn radou města Hradce Králové za přínos kulturnímu životu města cenou „Hradecká můza“, kterou několik let před tím pomáhal koncipovat. V r. 2000 mu v nakladatelství Garamon vyšla monografie, která shrnuje jeho vývoj za uplynulá léta.

Uspořádal více než stovku samostatných výstav doma i v zahraničí. Je zastoupen v soukromých sbírkách v Anglii, Rakousku, Německu, Švédsku, Švýcarsku, Francii a na Filipínách. Účastnil se výstav a bienále ex libris v Belgii, Polsku, Japonsku, Holandsku a na Slovensku

Civilizace I.
kombinovaná technika na sololitu,1964
v 113, 5 ✕ š 90 cm

Civilizace II
olejová tempera na sololitu,1964
v 95 ✕ š 65 cm

rámováno

Lhostejní
kombinovaná technika na desce,1964
v 90 ✕ š 53 cm

Provenience: z rodinné pozůstalosti autora, na zadní přípis | Publikováno: Obrazy Jiří Šindler, vydal Garamon s. r. o. Hradec Králové, str. 18 | rámováno, rám a malba mírně poškozeny, původní stav

Něžné sítě
olej na sololitu,1983
v 162 ✕ š 110 cm

Civilizace III
olej na sololitu,2009
v 100 ✕ š 90 cm

Majestát IV.
v 40 ✕ š 72 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

olej na kartonu,1963
v 43, 5 ✕ š 32, 5 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora, z rodinné pozůstalosti autora | rámováno, zaskleno, původní stav

olej na sololitu,1975
v 112 ✕ š 71 cm

rámováno, původní stav

Velká elegie
kombinovaná technika na sololitu,1968
v 120 ✕ š 80 cm

Blues touhy po světle
olej na sololitu,1986
v 102 ✕ š 122 cm

Večírek jednomyslných
olej na sololitu,1988
v 120 ✕ š 99 cm

Balanc II
olej na dřevěné desce,2011
v 102 ✕ š 90 cm

rámováno