Josef Hlinomaz

(1914 - 1978)

Narodil se 9. října 1914 v Praze a zemřel 8. srpna 1978 ve Splitu. Byl to český herec, ilustrátor, dabér a významný naivní malíř. Po maturitě nejprve dva roky studoval malířství na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, ale po neshodách s tamními pedagogy přešel na studium herectví na dramatickém oddělení pražské konzervatoře, kterou absolvoval v roce 1940. Tak jako bylo osobité jeho originální herectví, byly velice osobité i jeho poeticko-surrealistické obrazy, které se vyznačovaly velkou dávkou humoru, poezie a humorně laděné fantazie. Kromě naivního malířství se také věnoval knižním ilustracím. V roce 1967 například ilustroval Poláčkův román Bylo nás pět. Přispíval také svými články a fejetony do různých novin a časopisů. Svůj umělecký směr nazýval surneonaivismem. Sbírku několika jeho obrazů vlastní Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích a Orlická galerie v Rychnově nad Kněžnou. V roce 1976 o něm Jiří Brdečka natočil krátký dokumentární film Dvojí život Josefa Hlinomaze.

Abstraktní fotbal
olej a email na kartonu,1973
v 30 ✕ š 21 cm

Provenience: Obraz je publikován v katalogu výstavy Josefa Hlinomaze Malující Šašour na straně 39. | Vystavováno: v Galerii U Betlémské kaple | rámováno

Brankáři
kombinovaná technika na kartonu,1976
v 29 ✕ š 21 cm

Provenience: přímý dar od autora | rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Golfista
barevné pastelky / tužky na papíře,1973
v 27 ✕ š 29, 5 cm

Provenience: Z pozůstalosti manželky zakladatele kabaretu Červená sedma, JUDr. Jiřího Červeného, Erny Červené | Publikováno: Dílo stejného námětu je publikované v knize Josefa Hlinomaze - Malující šašour | rámováno, pasparta, zaskleno