Karel Chaba

(1925 - 2009)

Narodil se 3. srpna 1925 v Sedlci. Ve výtvarném umění byl samoukem; jeho tvorbu ovlivnili malíři Jan Zrzavý, Karel Černý a Marc Chagall. Žil v Praze, kam přišel krátce po druhé světové válce.
Pro dvacetiletého chlapce a začínajícího malíře znamenalo toto město vše, co hledal: křivolaká romantická zákoutí, atmosféru zapadlých uliček, plácků i poezii všedního dne s dvojicemi milenců a osamělými chodci. Spisovatel Bohumil Hrabal o něm říkal, že poprvé uviděl Prahu pohledem venkovského chlapce - a ten pohled mu zůstal.
V roce 1962 Chaba vstoupil do oficiálního svazu výtvarných umělců. Tehdy také přesídlil z pražské Kampy na Malou Stranu. Vystavoval doma i v zahraničí, jeho díla jsou kromě jiných zastoupena i ve sbírce moderního umění Národní galerie v Praze. Kromě malování Chaba vytvořil například v roce 1993 pro Národní divadlo výpravu k opeře Jakobín od Antonína Dvořáka.

Grand Canal (Benátky)
akryl na plátně,1981
v 75 ✕ š 95 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno, malba mírně poškozena, původní stav

Labutě
olej na plátně,2000
v 70 ✕ š 70 cm

Provenience: na zadní straně autorský přípis | rámováno, původní stav

Úvozem
olej na plátně
v 100 ✕ š 85 cm

rámováno

Grand Canal (Benátky)
akryl na plátně,1981
v 75 ✕ š 95 cm

rámováno

Cesta z Hradčan
olej na plátně,2001
v 90 ✕ š 70 cm

rámováno

Lípy v Ungeltu
olej na plátně,1997
v 75 ✕ š 55 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora, z ateliéru autora | rámováno, rám mírně poškozen

Červené lavičky
olej na plátně,1997
v 100 ✕ š 75 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno

Rampa
olej na plátně,2001
v 100 ✕ š 70 cm

Vltava
olej na plátně,2000
v 90 ✕ š 70 cm

rámováno

Rackové nad mostem
olej na plátně,1999
v 100 ✕ š 80 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora, z ateliéru autora | rámováno

Čas rozkvetlých kaštanů
olej na plátně,1994
v 85 ✕ š 65 cm

Podzim v Lobkovické zahradě
olej na plátně,1986
v 86 ✕ š 55 cm

rámováno