Karel Chaba

(1925 - 2009)

Narodil se 3. srpna 1925 v Sedlci. Ve výtvarném umění byl samoukem; jeho tvorbu ovlivnili malíři Jan Zrzavý, Karel Černý a Marc Chagall. Žil v Praze, kam přišel krátce po druhé světové válce.
Pro dvacetiletého chlapce a začínajícího malíře znamenalo toto město vše, co hledal: křivolaká romantická zákoutí, atmosféru zapadlých uliček, plácků i poezii všedního dne s dvojicemi milenců a osamělými chodci. Spisovatel Bohumil Hrabal o něm říkal, že poprvé uviděl Prahu pohledem venkovského chlapce - a ten pohled mu zůstal.
V roce 1962 Chaba vstoupil do oficiálního svazu výtvarných umělců. Tehdy také přesídlil z pražské Kampy na Malou Stranu. Vystavoval doma i v zahraničí, jeho díla jsou kromě jiných zastoupena i ve sbírce moderního umění Národní galerie v Praze. Kromě malování Chaba vytvořil například v roce 1993 pro Národní divadlo výpravu k opeře Jakobín od Antonína Dvořáka.

Karlův most
olej na plátně,1998
v 55 ✕ š 70 cm

rámováno

Cesta z Hradčan
olej na plátně,2001
v 90 ✕ š 70 cm

rámováno

Černé stromy
olej na plátně
v 29 ✕ š 34 cm

Provenience: na zadní straně štítek Českého fondu výtvarného umění | rámováno

Úvozem
olej na plátně
v 100 ✕ š 85 cm

rámováno

Grand Canal (Benátky)
akryl na plátně,1981
v 75 ✕ š 95 cm

rámováno

Lípy v Ungeltu
olej na plátně,1997
v 75 ✕ š 55 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora, z ateliéru autora | rámováno, rám mírně poškozen

Rackové nad mostem
olej na plátně,1999
v 100 ✕ š 80 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora, z ateliéru autora | rámováno

Podzim v Lobkovické zahradě
olej na plátně,1986
v 86 ✕ š 55 cm

rámováno

Zima na Maltézáku
olej na plátně,1998
v 75 ✕ š 55 cm

Zimní sv. Vít
olej na plátně, fixováno na sololit,1991
v 69 ✕ š 50 cm

rámováno

Skleníky
olej na plátně
v 14, 5 ✕ š 20 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Patio v Cordobě
olej na plátně,1986
v 63 ✕ š 45 cm

rámováno

Do kopce (Nerudova ulice)
olej na plátně,1980
v 28 ✕ š 23, 5 m

rámováno

Pražská ulička
olej na plátně,20. léta 20. století
v 23, 5 ✕ š 19 cm

rámováno

Dům U jelena
olej na desce,1964
v 27 ✕ š 24 cm

rámováno, mírně poškozeno

Benátky
v 48 ✕ š 36 cm

rámováno