Karel Holan

(1893 - 1953)

Narodil se 4. prosince 1893 v Praze, zemřel 24. října 1953 tamtéž. Byl to český malíř, člen skupiny HoHoKoKo. Po maturitě v roce 1913 nastoupil na fakultu architektury, za války narukoval do armády a v roce 1915 začíná studium na pražské Akademii výtvarných umění. Stává se členem Umělecké besedy a podílí se na přípravě jejího sborníku Život. Zde také později publikuje program sociálního umění a v roce 1924 zakládá spolu s Pravoslavem Kotíkem, Miloslavem Holým a Karlem Kotrbou Skupinu sociálního umění (později nazvaná HoHoKoKo). Ve 30. letech skupina společně vystavuje, ve 40. letech cestuje Holan do Paříže a do Itálie. Maluje pražské veduty a samostatně vystavuje v Praze. Umírá ve věku 60 let v roce 1953, kdy mu byla v prosinci uspořádána souborná výstava, té se však již nedožil.

olej na plátně,1943
v 33, 5 ✕ š 43 cm

rámováno

Z Úvozu
olej na plátně, fixováno na dřevo,1943
v 78 ✕ š 100 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Botič pod Karlovem
olej na plátně,1947
v 80 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně štítek ze svazu výtvarných umělců | rámováno, rám mírně poškozen

Pouť
olej na překližce,1947
v 46 ✕ š 66 cm

rámováno

Kostelík
olej na plátně,1925
v 57 ✕ š 68 cm

Vystavováno: 1996 Galerie Art Praha, Staroměstské náměstí | rámováno

Kolotoč
olej na překližce
v 32 ✕ š 40 cm

Houpačky
olej na překližce,1946
v 33 ✕ š 41 cm

Zimní krajina III
olej na plátně
v 80,5 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno, rám mírně poškozen

Večerní nálada
olej na kartonu
v 31, 5 ✕ š 48 cm

rámováno, rám mírně poškozen