Karel Marx

(1928 - 2015)

Narodil se 18. 11. 1928 v Roztokách u Prahy, zemřel v prosinci 2015. Byl to kostýmní výtvarník, scénograf, malíř.
Studoval ve sklářské škole v Železném Brodě (1943 — 1947) a na Akademii muzických umění - obor scénografie u Prof. Tröstra (1957 — 1961). Z katalogu souborné výstavy v Rakovníku v roce 1997: "Karel Marx je bytostný malíř, je z druhu renesančních umělců, maluje a kreslí celý svět. Podává svůj obraz světa. Krajiny, rozhovory, sochy a pomníky, biblické náměty, commedia dell'arte, všechna témata existují současně, vedle sebe i v sobě. Karel Marx je z druhu univerzalistů, kteří věří, že svět lze vystihnout v jeho mnohosti, že zjednodušení musí být vědomá a cílená a vždy odůvodněná. Tak maluje teatrum mundi — divadlo světa a chtělo by se říci, že jeho dílo je interdisciplinární, neboť je to divadlo i svět, malování i život."

Scéna s drakem
olej na kartonu,1987
v 35 ✕ š 23 cm

rámováno, pasparta

Piráti
olej na plátně
v 29 ✕ š 41 cm

rámováno, pasparta

Panovníci
olej na kartonu,1985
v 31 ✕ š 39 cm

rámováno, pasparta