Karol Baron

(1939 - 2004)

Narodil se 13. září 1939 v Levoči a zemřel 29. února 2004 v Paříži, byl to slovenský malíř hlásící se k surrealismu. V letech 1963–1969 studoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. Absolvoval rozměrným, autorsky tkaným gobelínem. Tuto zkušenost využil později při spolupráci s dílnami Poté vystavoval na mnoha výstavách v Prešově, Berlíně, Monsu, Brně a Bratislavě. Seznámil se s teoretikem a básníkem Albertem Marenčinem a spolu s ním vydal v Dolnom Kubíne bibliofilii Okamih pravdy. Zároveň publikoval dvě čísla samizdatového velkoformátového tisku Beštiar (1969, 1970).
Poprvé představil svoje práce roku 1967 v Prešově na společné výstavě se sochařem Dušanem Pončákem. V roce 1970 se prostřednictvím Alberta Marenčina seznámil s Vratislavem Effenbergerem, který jako kurátor zaštítil jeho výstavu Bizarný svet písmen a homunkulov v galérii na Karlově náměstí v Praze. Od té doby se účastnil aktivit československé surrealistické skupiny a vystavoval na všech společných výstavách. Tragicky zahynul v Paříži, když ho srazilo auto.

Zátiší, Žilina
kombinovaná technika na papíře,70. léta
v 60 ✕ š 84 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | nerámováno, volně loženo, mírně poškozeno