Luděk Marold

(1865 - 1898)

Narodil se 7. srpna 1865 v Praze a zemřel 1. prosince 1898 také v Praze. Byl to český akademický malíř a ilustrátor, který vytvořil největší obraz v Česku nazvaný Bitva u Lipan. Na Akademii výtvarných umění v Praze byl přijat už v šestnácti letech, po roce však odjel na Akademii do Mnichova, kde se potkal např. s Alfonsem Muchou. Publikoval tehdy v českých i německých časopisech. V roce 1887, kdy se vrátil do Prahy, pracoval v ateliéru Maxmiliána Pirnera a stal se redaktorem Spolku Mánes, kromě ilustrací tehdy pracoval také na olejomalbách, které si získaly uznání. V roce 1889 odjel do Paříže, kde se spřátelil s Vojtěchem Hynaisem a ilustroval knihy. V Mnichově byl za své ilustrace oceněn zlatou medailí. V roce 1898 vytvořil panorama Bitvy u Lipan, které je naším největším obrazem, zdobilo tehdy výstavu architektury a inženýrství na holešovickém Výstavišti. Ještě ten rok zemřel na tyfus, rok na to mu byla uspořádána souborná výstava v Praze. Pro Marolda je charakteristická realistická malba, často si vybíral náměty z každodenního života velkoměsta, jako např. Vaječný trh z roku 1888, který je ve sbírce Národní galerie v Praze, nebo řada postav z kaváren a ulic.

olej na plátně
v 46, 5 ✕ š 39 cm

Provenience: přiložen písemný znalecký posudek PhDr. Jany Orlíkové | rámováno

Muž s dýmkou
akvarel, běloba na papíře
v 20 ✕ š 18 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, na zadní straně přípis: "Aquarelle de L. Marold - 1892 pour "Les Vrais Riches" de François Coppée" (Ilustrace ke knize "Les Vrais Riches" od F. Coppéeho)

Ilustrace kostýmů
akvarel na papíře
v 12 ✕ š 8 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno