Max Švabinský

(1873 - 1962)

Narodil se 17. září 1873 v Kroměříži, zemřel 10. února 1962 v Praze. Český malíř a rytec. Jeden z nejvýznamnějších českých umělců dvacátého století, který byl obdivován pro neobyčejnou kreslířskou zručnost a rozmanitost grafických technik. Příkladnou celoživotní prací, spojenou s neutuchající láskou k přírodě, vytvořil dílo, jež prověřil čas. Na jeho portrétech se můžeme setkat s mnoha významnými osobnostmi jeho doby. Společně s Janem Preislerem, Antonínem Slavíčkem a Milošem Jiránkem patří ke generaci umělců, kteří položili základy našeho moderního výtvarného umění 20. století. Švabinský se také velkou měrou podílel na zviditelnění českého výtvarného umění v celé Evropě.

Anděl
akvarel na papíře
v 36 ✕ š 37,5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

V lese
mezzotinta,1912
v 58 ✕ š 44 cm

nerámováno, volně loženo

Motýli
litografie,1951
v 37 ✕ š 26,5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, 26/50

Letní noc
mezzotinta,1911
v 54 ✕ š 48 cm

nerámováno, volně loženo, místy zažloutlé skvrny

Letní den
v 28 ✕ š 24 cm

rámováno, zaskleno

Sedící akt
uhel na papíře,1929
v 19 ✕ š 15, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno, papír mírně poškozen

Paní Švabinská
lept na papíře,1906
v 36 ✕ š 30 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Sv. Markéta
dřevoryt na papíře
v 51 ✕ š 36 cm

nerámováno, pasparta

litografie
v 37 ✕ š 29 cm

nerámováno, volně loženo

Zlatý večer
dřevoryt na papíře,1919
v 55 ✕ š 42 cm

rámováno, rám a papír mírně poškozeny, zaskleno

Adam a Eva
v 31 ✕ š 22, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Detail prvního listu rajské sonáty
dřevoryt,1926
v 29 ✕ š 20 cm

rámováno, pasparta, zaskleno