Otakar Číla

(1894 - 1977)

Narodil se 10. března 1894 v Nové Pace a zemřel 28. března 1977 tamtéž. Byl to český akademický malíř a legionář. Na Akademii výtvarných umění v Praze studoval v letech 1913-1914, po vypuknutí první světové války musel studium přerušit. V roce 1917 vstoupil do srbských legií, později v tom roce vyučoval kresbu na Ukrajině. Na konci války působil jako legionář v Rusku. V roce 1920 odjel do Číny a Indie, kde ilustroval časopis "Times of India". Po roce 1920 dokončil své studium na Akademii v Praze u prof. Vratislava Nechleby. V roce 1926 odjel do Albánie, kde portrétoval pozdějšího albánského krále Ahmeda Zogu a podílel se na výzdobě albánského parlamentu. Po návratu do Prahy se věnoval převážně portrétní tvorbě. Během druhé světové války se zapojil do odbojové činnosti, v roce 1949 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 20 let do vězení. Během svého uvěznění maloval, portrétoval vězně. V roce 1958 byl z vězení ze zdravotních důvodů propuštěn.

Albánské děti
olej na kartonu
v 47 ✕ š 31, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Benáres
olej na plátně
v 106 ✕ š 160 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny