Vilém Kreibich

(1884 - 1955)

Vilém Kreibich, akademický malíř a designér, se narodil ve Zdicích v čp. 152 6. ledna 1884, zemřel 27. listopadu 1955. Otec Josef Kreibich se narodil v Duchcově a byl strojvedoucím na dráze. Matka Josefa pocházela z Prahy. Vilém navštěvoval obecnou školu ve Zdicích, později studoval na akademii výtvarných umění v Praze. Vybral si školu prof. Hanuše Schwaigra, který byla tehdy považována za nejlepší, protože Schwaiger kladl důraz na techniku malby. V roce 1907 Kreibich opustil akademii a jeho obraz Brněnský rychlík (1908) ukazuje ještě vliv secesní tvorby. Tvořil však i malby figurální a podobizny, ale nejraději zobrazoval lokomotivy a ruch na nádražích. Zde se určitě projevil vliv profese otce a prostředí, ve kterém Kreibich vyrůstal. Zdice v té době byly významnou železniční křižovatkou. Názvy některých děl to dokládají , např. Topírna Michle (1901), Noční rychlík z Vídně (1912), Horská rychlíková lokomotiva řady 486.0 (1932), Albatros (1955) apod. Kreibich svá díla vystavoval v Praze U Topiče i v Baťově salónu ve Zlíně. V roce 1928 byl povolán do konstrukčního oddělení ministerstva železnic, kde se podílel na plánech nových parních lokomotiv. Na počátku 30. let se tak podařilo realizovat u rychlíkové horské lokomotivy řady 486.0 typické barevné schéma předválečných rychlíkových lokomotiv ČSD – tmavozelená lokomotiva s červenými koly a mosaznými pásy na kotli. Designérská práce Viléma Kreibicha dosáhla vrcholu v poválečných letech. Prosadil tehdy nevídané řešení: nejprve navrhl vnější vzhled lokomotivy řady 498.0 a teprve potom dostali konstruktéři Škodových závodů za úkol tento návrh realizovat. Dosud obvyklý způsob byl opačný. Barevné schéma poválečných lokomotiv se změnilo – červená kola zůstala, ale zeleň nahradila modř. V důsledku poválečných politických změn se již nepodařilo uskutečnit podle Kreibichových návrhů parní lokomotivy nové, čtvrté generace. Řada jeho studií a návrhů nebyla realizována, tak jako nebyly realizovány uvažované konstrukce nových lokomotiv. Spojení malíře a designéra tak zákonitě končí s koncem stavby parních lokomotiv. Akademický malíř Vilém Kreibich zemřel v Praze ve věku 71 let a pochován je na hřbitově Na Malvazinkách v Praze.

Po službě
olej na plátně,1912
v 110 ✕ š 120 cm

Publikováno: ve Zlaté Praze | rámováno, rám a malba mírně poškozeny, mimořádné velkoformátové galerijní dílo