Vladimír Erlebach

(1934 - 2018)

Narodil se 24. února 1934 v Dolní Branné v Krkonoších, zemřel 15. listopadu 2018 v Praze. Malíř a grafik, vystudoval Uměleckou školu sklářskou v Železném Brodě a poté absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Rady a Holého. Ve své tvorbě začal portrétovat významné herecké osobnosti, namaloval například portrét Zdeňka Štěpánka. Sám se aktivně věnoval herectví (v letech 1958 - 59 studoval AMU u profesora Tröstera), hrál například ve filmu František Vláčila Holubice nebo také v Limonádovém Joe a ve filmu jízdenka bez návratu.
V jeho životě však zvítězilo umění, vytvořil dva tisíce obrazů a grafik. Zabýval se figurálním a abstraktním uměním, inspiroval se informelem a vlivy zahraničního výtvarného umění. Patrný byl i vliv kubismu. Jeho styl se vyznačoval výrazným barevným výrazem, spontánností a expresivní malbou.
Vladimír Erlebach v roce 1967 emigroval do Paříži , dlouho žil i v Německém Wiesbadenu , do Čech se vrátil v roce 1995. Kromě České republiky je zastoupen ve sbírkách v Německu např : Deutsche Bundestag, USA (především v New Yorku), Holandsku, Švédsku a Francii.

Rivalové
v 96 ✕ š 67 cm

nerámováno

Zimní
kombinovaná technika na papíře,2001
v 88 ✕ š 62, 5 cm

Provenience: z rodinné pozůstalosti autora | nerámováno

Japán
kombinovaná technika na papíře,1996
v 92 ✕ š 62 cm

Noční tulák
kombinovaná technika na papíře,1994
v 62 ✕ š 47 cm

rámováno, zaskleno