Vladimír Jiránek

(1938 - 2012)

Narodil se se 6. června 1938 v Hradci Králové, zemřel 6. listopadu 2012.
Český karikaturista, ilustrátor, kreslíř, scenárista a režisér animovaných filmů. Charakteristickou je pro něj jednoduchá linka. Mezi jeho nejznámější díla patří Bob a Bobek – králíci z klobouku.
Od roku 1990 se věnoval zejména politické karikatuře. Jiránkovy kresby zdobí i rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře. Stylizovaná podoba Sigmunda Freuda se totiž často objevuje v jeho kresbách jako prototyp psychiatra či psychologa. Jméno „Jiránek“ nese planetka objevená v roce 1997.

Králíci z klobouku
ultrafán
v 12 ✕ š 21 cm
Signatura: nesignováno

Provenience: původně ze sbírky p. Josefa Tocksteina | rámováno, pasparta, zaskleno, Studio Bratři v triku

11 x Neandrtálec - seriál pro Televizní klub mladých
v 30 ✕ š 43 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno

v 25 ✕ š 34 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno, volně loženo, přeložky