Vladimír Jiránek

(1938 - 2012)

Narodil se se 6. června 1938 v Hradci Králové, zemřel 6. listopadu 2012.
Český karikaturista, ilustrátor, kreslíř, scenárista a režisér animovaných filmů. Charakteristickou je pro něj jednoduchá linka. Mezi jeho nejznámější díla patří Bob a Bobek – králíci z klobouku.
Od roku 1990 se věnoval zejména politické karikatuře. Jiránkovy kresby zdobí i rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře. Stylizovaná podoba Sigmunda Freuda se totiž často objevuje v jeho kresbách jako prototyp psychiatra či psychologa. Jméno „Jiránek“ nese planetka objevená v roce 1997.

v 25 ✕ š 34 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno, volně loženo, přeložky