Zdeněk Beran

(1937 - 2014)

Narodil se 7. března 1937 Dolní Dobrouči, zemřel 7. listopadu 2014 v Praze. Byl to český malíř, autor objektů a instalací, vysokoškolský pedagog a prorektor AVU. Zdeněk Beran navštěvoval od roku 1952 Výtvarnou školu na pražských Vinohradech. Profesor Zdeněk Balaš, u kterého studoval malířství, byl liberální pedagog a studenty seznamoval s předválečnou českou modernou, reprezentovanou Fillou, Gutfreundem a Kubištou. V letech 1956 - 1962 Beran studoval v ateliéru nástěnné a monumentální malby profesora Vladimíra Sychry na Akademii výtvarných umění v Praze. Během studia patřil spolu s Antonínem Tomalíkem, Zbyškem Sionem, Antonínem Málkem, některými hudebníky a fotografy do neformální skupiny, která si říkala "Somráci" a symbolizovala anarchismus životních postojů i autonomii umění jako součásti života.

Odvrácená strana torza
olej na plátně,2005
v 95 ✕ š 125 cm
Signatura: nesignováno

nerámováno