Zdeněk Burian

(1905 - 1981)

Narozen 11. února 1905 v Kopřivnici, zemřel 1. července 1981 v Praze. Český malíř a ilustrátor dobrodružných knih.
Zdeněk Michal Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici. Jeho otcem byl Eduard Burian. Jeho matkou byla Hermína Burianová. V letech 1905 až 1909 pobýval Zdeněk Burian s rodiči ve Štramberku v domě čp. 38. Kolem roku 1910 se Zdeněk Burian přestěhoval s rodiči do Kopřivnice a začal zde navštěvovat (až do roku 1919) obecnou a měšťanskou chlapeckou školu. V roce 1919 složil úspěšně přijímací zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze. Dne 24. října 1919 byl čtrnáctiletý Burian zapsán jako mimořádný studující Akademie výtvarných umění v Praze. Nastoupil do prvního semestru Všeobecné malířské školy, kterou vedl profesor Jakub Obrovský. Na škole vydržel ale pouze necelé dva roky. Ve školním roce 1920/1921 šestnáctiletý Zdeněk Burian svá studia přerušil. Po odchodu ze školy se začal živit jako ilustrátor.
Ilustroval především dobrodružnou literaturu. První knihou, k níž takto přispěl, bylo Dobrodružství Davida Balfoura od Roberta Louise Stevensona, které vyšlo v září roku 1921. V letech 1924 až 1925 zahájil ilustrování časopisu „Širým světem“ a knih České grafické unie. Od roku 1925 pracoval na geografickém cyklu „Země a lidé“. Dne 14. února 1927 se Zdeněk Burian oženil s Františkou Loudovou (* 1904 - 1979). Pro nakladatelství Josefa Richarda Vilímka začal od roku 1927 Burian postupně ilustrovat časopisy: Humoristické listy, Malý čtenář, Dobrodružný svět, ...) a potom též i dobrodružné knihy.
Od června roku 1932 pak začal pracovat pro nakladatelství Toužimský & Moravec. Pod vedením docenta Josefa Augusty namaloval Zdeněk Burian v roce 1935 svých prvních šest rekonstrukcí. Vzájemná spolupráce trvala až do roku 1968 a v jejím rámci vzniklo na 260 obrazových rekonstrukcí malovaných technikou oleje a více než 100 obrazů vytvořených jinými malířskými technikami. V září roku 1937 vyšlo první knižní vydání knihy Lovci mamutů od Eduarda Štorcha s ilustracemi Zdeňka Buriana. A právě ilustrace do knih od Eduarda Štorcha měly osudový význam pro jeho celoživotní dílo.
deněk Burian byl členem Svazu československých výtvarných umělců, Sdružení výtvarníků Purkyně a pravidelně se zúčastňoval členských výstav. Bývá považován za přední osobnost dějin paleoartu (umělecké tvorby zaměřené na rekonstrukci života v pravěku).

Zpívající jezdci
olej na plátně,1963
v 41,5 ✕ š 72 cm

Publikováno: Zdeněk Burian, Širým světem, Retro Gallery, 2019, str. 177 | rámováno, volná tvorba autora, dílo mimořádné sběratelské hodnoty

Lovec
olej na plátně
v 50 ✕ š 37 cm

rámováno

Jožo Nižnánsky: Spišské tajomstvo
olej na plátně,1934
v 55, 5 ✕ š 34 cm

Ilustrace z časopisu Pionýr (ročník 20), Gerstäcker, F.: Pro barvu kůže
kvaš na papíře,1972
v 38, 5 ✕ š 27, 5 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Žena na křižovatce
olej na plátně,1939
v 52 ✕ š 34 cm
Signatura: monogramem uprostřed dole

Tragedie Bangweolu
kvaš, běloba na papíře,1933 - 1934
v 35 ✕ š 27, 5 cm

Publikováno: časopis Širým světem, ročník 11, číslo 10, povídka Foran, W. R. | rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Saskatchewan divoký a tichý
tuš na papíře,1975
v 18,5 ✕ š 31 cm

Publikováno: Obálka časopisu Karavana k povídce Saskatchewan divoký a tichý od Miroslava Bechyně | rámováno, pasparta, zaskleno antireflexním sklem, ilustrace z časopisu Karavana k povídce Saskatchewan divoký a tichý od Miroslava Bechyně (výsek použit na obálce knihy)

Vinnetou III.
tuš na papíře,1965
v 8,5 ✕ š 40,5 cm
Signatura: nesignováno

Mírumilovné pronikání
kvaš, běloba na papíře,1932 - 1933
v 27 ✕ š 34 cm

Publikováno: časopis Širým světem, ročník 10, číslo 2 - 4, povídka Hives | rámováno, pasparta, zaskleno

Bogat, pohanský pohlavár
kombinovaná technika na papíře,2. pol. 20. století
v 39 ✕ š 21, 5 cm

nerámováno

V kavkazských stržích
kvaš, běloba na papíře,1928 - 1929
v 35 ✕ š 27 cm

rámováno, pasparta, zaskleno

Stavařka Máňa L.
olej na plátně,1959
v 43 ✕ š 55 cm

rámováno