František Emler

(1912 - 1992)

Narodil se 26. července 1912 v Přelouči, zemřel 25. května 1992 v Praze. Český malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, scénograf. Po maturitě na reálném gymnáziu v Pardubicích, kde byl jeho profesorem kreslení V. Sedláček, studoval 1932 – 38 na pražské AVU v krajinářské škole O. Nejedlého. 1938/39 byl posluchačem Accademia di belle arti v Římě jako vítěz v soutěži o stipendium italské vlády – Římskou cenu. Za války žil střídavě v Praze a Přelouči. 1946/47 absolvoval čestný rok na grafické speciálce AVU u V. Pukla. 1947 dostal roční stipendium francouzské vlády, zapsal se na pařížskou École nationale supérieur des Beaux-arts a maloval rovněž v ateliéru André Lhota. V Praze vyvíjel intenzivní estetickovýchovnou činnost mezi mládeží i dospělými, vydal dvě příručky o grafických technikách a o metodice kreslení.
Maluje krajiny, postavy i zátiší. Jádrem jeho tvorby však byla především krajinomalba. Užívá tempery, později olejové barvy a nejnověji ve svých obrazech akvareluje kresbu, obrys. Mnoho námětů jeho obrazů je z Vysočiny, kterou si velmi oblíbil a kde často pobýval na své chalupě. A dále městské motivy ze studijních cest a pobytů, hlavně z Paříže. Jeho ateliér na Kuklíku nedaleko Sněžného se stal místem vzniku mnoha jeho krajinářských prací. Ilustroval také několik knih pro nakladatelství Lidová demokracie např. Špalíček z jasanu (M. Bureš), Povídky ze Slovácka (G. Preissová), Mazurské povídky (S. Lenz) a jiné. Je také autorem publikací Jak, čím a nač kreslit (1960), Jak dělat linoryt a jiné grafické techniky (1964).

Přístav v Marseille
v 70 ✕ š 100 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

V Holešovicích
v 33, 5 ✕ š 50 cm

rámováno

V manéži
v 15 ✕ š 9, 5 cm
Signatura: nesignováno

rámováno, zaskleno

Na sále
v 31 ✕ š 21 cm

rámováno, zaskleno

Zima na Vysočině
olejová tempera na desce
v 19 ✕ š 20 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Hrozno a jablko
olejová tempera na sololitu
v 16 ✕ š 35 cm

Nábřeží v Bretani
olejová tempera na kartonu,1979
v 35 ✕ š 50

Provenience: na zadní straně věnování od autora | rámováno

Spící
olej na plátně
v 76, 5 ✕ š 55 cm

rámováno

Holičství v Paříži
olej na kartonu,1959
v 70 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora, dar od autora současným majitelům | rámováno, rám mírně poškozen

olej na kartonu
v 34, 5 ✕ š 99 cm

Večerní přístav v Bretani
olej na překližce
v 50 ✕ š 70 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora, dar od autora současným majitelům | rámováno

U postele
olej na plátně
v 47 ✕ š 63,5 cm

rámováno

Karbaníci
olej na kartonu,1942
v 24, 5 ✕ š 30 cm

rámováno

Jitro, cyklus "Ateliér"
olejová tempera na kartonu,1950
v 83 ✕ š 58 cm

rámováno

Lidé v interiéru
tempera, olej na papíře,1948
v 31, 5 ✕ š 44 cm

Provenience: získáno od rodiny autora | rámováno, zaskleno, na zadní straně přípis autora

Vzpomínka na rodinu Filipovských
olej, tempera na sololitu,1975
v 43 ✕ š 45, 5 cm

Milenci u řeky
v 31, 5 ✕ š 97 cm

olej, tempera na papíře
v 99 ✕ š 68, 5 cm

rámováno, pochází z ateliéru autora

Kavárna v Paříži
tempera na papíře,1948
v 32 ✕ š 40 cm