František Emler

(1912 - 1992)

Narodil se 26. července 1912 v Přelouči, zemřel 25. května 1992 v Praze. Český malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, scénograf. Po maturitě na reálném gymnáziu v Pardubicích, kde byl jeho profesorem kreslení V. Sedláček, studoval 1932 – 38 na pražské AVU v krajinářské škole O. Nejedlého. 1938/39 byl posluchačem Accademia di belle arti v Římě jako vítěz v soutěži o stipendium italské vlády – Římskou cenu. Za války žil střídavě v Praze a Přelouči. 1946/47 absolvoval čestný rok na grafické speciálce AVU u V. Pukla. 1947 dostal roční stipendium francouzské vlády, zapsal se na pařížskou École nationale supérieur des Beaux-arts a maloval rovněž v ateliéru André Lhota. V Praze vyvíjel intenzivní estetickovýchovnou činnost mezi mládeží i dospělými, vydal dvě příručky o grafických technikách a o metodice kreslení.
Maluje krajiny, postavy i zátiší. Jádrem jeho tvorby však byla především krajinomalba. Užívá tempery, později olejové barvy a nejnověji ve svých obrazech akvareluje kresbu, obrys. Mnoho námětů jeho obrazů je z Vysočiny, kterou si velmi oblíbil a kde často pobýval na své chalupě. A dále městské motivy ze studijních cest a pobytů, hlavně z Paříže. Jeho ateliér na Kuklíku nedaleko Sněžného se stal místem vzniku mnoha jeho krajinářských prací. Ilustroval také několik knih pro nakladatelství Lidová demokracie např. Špalíček z jasanu (M. Bureš), Povídky ze Slovácka (G. Preissová), Mazurské povídky (S. Lenz) a jiné. Je také autorem publikací Jak, čím a nač kreslit (1960), Jak dělat linoryt a jiné grafické techniky (1964).

Z Paříže
v 16 ✕ š 22, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Chalupy
v 35 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně štítek autora | rámováno, zaskleno

Vzpomínka na Itálii (Sicílie)
olej na plátně, fixováno na kartonu,1960
v 70 ✕ š 100 cm

Bretaň
olejová tempera na sololitu
v 26, 5 ✕ š 35 cm

rámováno

Malíř
v 16,5 ✕ š 19 cm

v 27, 5 ✕ š 22, 5 cm

rámováno

olej, tempera na papíře
v 31 ✕ š 42 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Parníky
olej, tempera na papíře
v 23 ✕ š 65, 5 cm

Provenience: z rodinné pozůstalosti autora | rámováno, zaskleno

Zátiší s chlebem
olej na kartonu
v 45 ✕ š 56 cm

rámováno, zaskleno

Na sále
v 31 ✕ š 21 cm

rámováno, zaskleno

V Holešovicích
v 33, 5 ✕ š 50 cm

rámováno

v 58, 5 ✕ š 40 cm

rámován, pasparta, zaskleno

Ovocné zátiší
v 18 ✕ š 30,5 cm

Provenience: dar od autora | rámováno, zaskleno

Hrozno a jablko
olejová tempera na sololitu
v 16 ✕ š 35 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Zima na Vysočině
olejová tempera na desce
v 19 ✕ š 20 cm

V manéži
v 15 ✕ š 9, 5 cm
Signatura: nesignováno

rámováno, zaskleno