František Emler

(1912 - 1992)

Narodil se 26. července 1912 v Přelouči, zemřel 25. května 1992 v Praze. Český malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, scénograf. Po maturitě na reálném gymnáziu v Pardubicích, kde byl jeho profesorem kreslení V. Sedláček, studoval 1932 – 38 na pražské AVU v krajinářské škole O. Nejedlého. 1938/39 byl posluchačem Accademia di belle arti v Římě jako vítěz v soutěži o stipendium italské vlády – Římskou cenu. Za války žil střídavě v Praze a Přelouči. 1946/47 absolvoval čestný rok na grafické speciálce AVU u V. Pukla. 1947 dostal roční stipendium francouzské vlády, zapsal se na pařížskou École nationale supérieur des Beaux-arts a maloval rovněž v ateliéru André Lhota. V Praze vyvíjel intenzivní estetickovýchovnou činnost mezi mládeží i dospělými, vydal dvě příručky o grafických technikách a o metodice kreslení.
Maluje krajiny, postavy i zátiší. Jádrem jeho tvorby však byla především krajinomalba. Užívá tempery, později olejové barvy a nejnověji ve svých obrazech akvareluje kresbu, obrys. Mnoho námětů jeho obrazů je z Vysočiny, kterou si velmi oblíbil a kde často pobýval na své chalupě. A dále městské motivy ze studijních cest a pobytů, hlavně z Paříže. Jeho ateliér na Kuklíku nedaleko Sněžného se stal místem vzniku mnoha jeho krajinářských prací. Ilustroval také několik knih pro nakladatelství Lidová demokracie např. Špalíček z jasanu (M. Bureš), Povídky ze Slovácka (G. Preissová), Mazurské povídky (S. Lenz) a jiné. Je také autorem publikací Jak, čím a nač kreslit (1960), Jak dělat linoryt a jiné grafické techniky (1964).

Z Paříže
v 16 ✕ š 22, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Chalupy
v 35 ✕ š 100 cm

Provenience: na zadní straně štítek autora | rámováno, zaskleno

Vzpomínka na Itálii (Sicílie)
olej na plátně, fixováno na kartonu,1960
v 70 ✕ š 100 cm

Bretaň
olejová tempera na sololitu
v 26, 5 ✕ š 35 cm

rámováno

Zasněžená vesnice
v 34 ✕ š 89 cm

rámováno

Milenci u řeky
v 31, 5 ✕ š 97 cm

olej, tempera na papíře
v 99 ✕ š 68, 5 cm

rámováno, pochází z ateliéru autora

Kavárna v Paříži
tempera na papíře,1948
v 32 ✕ š 40 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

v 34 ✕ š 99 cm

Večer na Baltu
olejová tempera na papíře
v 32,5 ✕ š 90 cm

rámováno, zaskleno

Pivoňky
olejová tempera na sololitu
v 78 ✕ š 45 cm

Provenience: dar od autora | rámováno, zaskleno

Pláž na Baltu I
akryl na papíře
v 35, 5 ✕ š 94 cm

rámováno, zaskleno

olej, tempera na papíře
v 34 ✕ š 95

Provenience: Z rodinné pozůstalosti autora | rámováno, zaskleno

Odpoledne u vody
olejová tempera na kartonu,1958
v 24 ✕ š 36 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora, dar od autora současným majitelům | rámováno, rám poškozen, zaskleno

Podvečer na pobřeží
olejová tempera na papíře
v 34,5 ✕ š 84 cm

rámováno, zaskleno

Večer na pláži
v 35 ✕ š 97 cm

Provenience: z ateliéru autora | rámováno, zaskleno