Josef Váchal

(1884 - 1969)

Narodil se 23. září 1884 v Milavčích, zemřel 10. května 1969 ve Studeňanech. Český spisovatel, malíř, ilustrátor, grafický designér, sochař, básník, fotograf, řezbář, grafik, filozof, typograf a kreslíř. Jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření. Hlavní část jeho díla spadá do období první republiky, naopak za komunistického režimu měl existenční problémy. V roce 1898 se odstěhoval do Prahy, kde ho otec dal do čtyřletého učení k renomovanému knihaři Jindřichu Waitzmannovi. Zároveň s tím navštěvoval Josef Váchal ještě "průmyslovou školu pokračovací". Vykonával řadu pomocných prací pro přivýdělek. V roce 1902 se vyučil knihvazačem. V roce 1904 chtěl uniknout z Prahy, dva měsíce pracoval jako knihařský dělník v Bělé pod Bezdězem. Zažíval noční úzkostné stavy, tvořil si kresebný deník, pokoušel se malovat olejem. Po opětovném návratu do Prahy se rozhodl pro uměleckou dráhu a na doporučení Mikoláše Alše byl přijat do krajinářské školy Aloise Kalvody. Přivydělával si kresbou pohlednic, příležitostně vázal knihy. Od podzimu 1905 do jara 1906 navštěvoval malířskou školu Rudolfa Béma, zaměřenou na figurální umění. Od konce roku 1907 navštěvoval po dobu čtyř měsíců ateliér Antonína Herverta, u kterého se učil leptům. Dál již byl ve svém uměleckém vývoji samoukem. Od roku 1906, kdy si s přáteli najal první ateliér, se snažil živit jako umělec. V roce 1910 spoluzaložil skupinu Sursum. Později se podílel i na vzniku revue Veraikon. Na počátku 20. století byl v úzkém kontaktu s představiteli katolické moderny, následně však křesťanskou víru zavrhl a začal se inspirovat okultismem. Spolu s tím odmítl taktéž humanistické ideje.

Pokušení sv. Antonína
barevný dřevoryt,1913
v 21 ✕ š 21 cm

Publikováno: Varianta publikována v monografii Josef Váchal 1884-1969, Nakladatelství Paseka, 2005, str. 56 | rámováno, pasparta, zaskleno

Z cyklu Mor na Korčule
barevný dřevoryt
v 33, 5 ✕ š 24 cm

Publikováno: Česká moderní grafika, Jaroslav Pešina | rámováno,

Vyhnáni z ráje
barevný dřevoryt
v 13,5 ✕ š 10 cm

rámováno, rám mírně poškozen, zaskleno

Kniha - Šumava umírající a romantická
faksimile,2008
v 55 ✕ š 65 cm

faksimile Váchalova tisku označeného písmenem E ze sbírek Muzea Šumavy, náklad 200 číslovaných výtisků, tento výtisk má číslo 124

Ženy a múza
barevný dřevoryt,1951
v 20 ✕ š 14 cm