Josef Velčovský

(1945)

Narodil se 7. 10. 1945 ve Václavovicích. Český akademický malíř, grafik, ilustrátor. Žije a pracuje v Praze. Absolvent SUPŠ v Uherském Hradišti, obor užitá a dekorativní malba u prof. Hrocha a Hofmana a AVU v Praze (1963 - 1969) v ateliéru monumentální malby u prof. K. Součka. V letech 1970 a 1975 absolvoval půlroční malířské stáže ve Francii. Samostatně vystavuje od roku 1971. Uspořádal na 70 samostantých výstav, ČR, Německo, Belgie, Holandsko, Francie, Finsko, USA, Rakousko, Španělsko, Mongolsko, Japonsko... Svým dílem je zastoupen v soukromých i veřejných sbírkách (Národní Galerie, Alšova Galerie, Galerie hlavního města Prahy, SVGU Most, Galerie města Norimberk,..) Věnuje se malbě, grafice, ilustraci a realizaci v architektuře. Navázal na tradice české imaginativní malby. Jeho obrazy inspirované krajinou a ženou jsou plné poetičnosti, melancholie a jemně ironického humoru.

Obora Hvězda
akryl na plátně, fixováno na překližce,1994
v 80 ✕ š 120 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno, rám mírně poškozen

Loď při západu slunce
olej na plátně, fixováno na překližku,2000
v 50 ✕ š 70 cm

Provenience: na zadní straně věnování autora | rámováno

Alenčino jablko
olej na plátně, fixováno na dřevo,2003
v 22 ✕ š 27, 5 cm

Balíček z Rovinje
olej na plátně, fixováno na dřevo,1989
v 40 ✕ š 50 cm
Signatura: vpravo uprostřed

Provenience: na zadní straně štítek z Díla Ostrava | rámováno, rám mírně poškozen

olej na plátně, fixováno na dřevo,1993
v 39, 5 ✕ š 49, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen

U vody
olej na plátně
v 60 ✕ š 75 cm

rámováno

Brána
akryl na plátně, fixováno na překližku,1992
v 21 ✕ š 26, 5 cm

rámováno

Vyprahlá krajina
akryl na plátně, fixováno na dřevo,1992
v 12 ✕ š 15 cm

Provenience: na zadní straně přípis autora | rámováno