Karel Špillar

(1871 - 1939)

Narodil se 21. listopadu 1871 v Plzni, zemřel 7. dubna 1939 v Praze. Český malíř a grafik, profesor na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Po ukončení studií v Plzni se Karel Špillar v letech 1885 – 1893 stal žákem pražské Uměleckoprůmyslové školy v ateliéru pro dekorativní malbu vedený Františkem Ženíškem, který učil také jeho bratra Jaroslava. Od roku 1913 působil na této škole jako učitel kresby aktu, roku 1925 zde byl jmenován profesorem. Patřil ke členům Spolku výtvarných umělců Mánes. V roce 1902 odešel Karel Špillar do Francie. Žil v Paříži a často navštěvoval Normandii. Seznamoval se s pracemi současných francouzských malířů. Z Francie se Karel Špillar vrátil v roce 1908, odchod uspíšila smrt jeho otce i onemocnění bratra Jaroslava. Nejznámějším dílem z doby po návratu do Čech je návrh pro figurální mozaiku Hold Praze na průčelí Obecního domu v Praze. Po smrti bratra Jaroslava trávil prázdniny v jeho vile v Peci pod Čerchovem, některé náměty čerpal z chodského prostředí. Zemřel po delší nemoci na jaře roku 1939 a je pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze. Je také autorem řady sokolských kreseb a plakátů.

Oblékání
olej na kartonu
v 36 ✕ š 29, 5 cm

rámováno, rám a malba mírně poškozeny

olej na plátně
v 47, 5 ✕ š 34 cm

Provenience: na zadní straně razítko z pozůstalosti autora č. 1079 | rámováno, rám a malba mírně poškozeny

Alassio (Itálie)
olej na kartonu,1932
v 24 ✕ š 29 cm

Provenience: na zadní straně věnování od autora | rámováno, zaskleno

Motiv z Normandie
olej na kartonu,1933
v 27 ✕ š 34 cm

rámováno

Rodina
v 32 ✕ š 29 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno