Olbram Zoubek

(1926 - 2017)

Narodil se 21. dubna 1926 v Praze, zemřel 15. června 2017 v Praze. Český sochař, který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20. století.
Zoubek je autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. V letech 1974 až 1991 restauroval jako režimu nepohodlný umělec, který nemohl sám vystavovat, sgrafita na zámku v Litomyšli. Do týmu si vybral Stanislava Podhrázského, Václava Boštíka a Zdeňka Palcra.
V roce 1996 byl oceněn státním vyznamenáním Medailí Za zásluhy I. stupně.

Žena, která se odevzdává
bronz,1980
v 166 cm

Libuše
olovo, cín, zlato,1998
v 72 cm

Jezerní panna
bronz,2003
v 70, 5 cm

Provenience: přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová, dílo získáno současným majitelem přímo od autora

Duše vztažená
bronz,1999
v 64 cm

Letící
olovo, cín, zlato,1996
v 63 cm

Provenience: přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek | pocta obětem komunistické zvůle

Vzpomínka na Ifigenii
bronz,1997
v 93, 5 cm

Múza se svitkem a brkem
v 76 ✕ š 44 cm
Signatura: neznačeno

Klíčnice
olovo, cín, zlato,1994
v 60, 8 ✕ š 15, 5 cm

Skica pro Pardubice
olovo, cín, zlato,1994
v 48,5 cm

Anu
bronz,2006
v 75 cm

Archanděl Michael s drakem
olovo, cín, zlato,1976
v 34 ✕ š 34, 5 cm
Signatura: 2 x na zadní straně

Alena
olovo, cín, zlato,1992
v 64 cm