Autoři a ceny

Olbram Zoubek

(1926 - 2017)
Sledovat

Narodil se 21. dubna 1926 v Praze, zemřel 15. června 2017 v Praze. Český sochař, který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20. století.
Hlásil se na AVU v Praze, ale nebyl přijat, proto absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze. V letech 1945–1952, po úspěšném složení zkoušek, studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Josefa Wagnera.
Specializoval se na renesanční sgrafito a kamennou plastiku. V roce 1951 též uzavřel sňatek se spolužačkou, sochařkou Evou Kmentovou. V roce 1954 se jim narodila dcera Polana a v roce 1956 syn Jasan, který se stal též sochařem. V roce 1980 jeho první manželka Eva zemřela. V roce 1981 se oženil s Marií Edlmanovou a rok na to se jim narodila dcera Eva (1982). Střídavě žil v Praze a v Litomyšli, kde je také zapsán jako čestný občan.
Stal se členem Unie výtvarných umělců, skupiny Trasa a Nové skupiny, byl též členem Umělecké besedy.
Zoubek je autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. V letech 1974 až 1991 restauroval jako režimu nepohodlný umělec, který nemohl sám vystavovat, sgrafita na zámku v Litomyšli. Do týmu si vybral Stanislava Podhrázského, Václava Boštíka a Zdeňka Palcra.
V roce 1996 byl oceněn státním vyznamenáním Medailí Za zásluhy I. stupně.
Jeho dosud největší retrospektivní výstava čítající okolo 300 exponátů se uskutečnila 29. listopadu 2013 až 30. března 2014 v Jízdárně Pražského hradu. Polovina jeho popelu byla rozptýlena v Praze na Olšanech a druhá polovina v Litomyšli.

Dříve dražené položky

Lože milenecké
cín, olovo, zlato,2009
v 35 ✕ š 35 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek

Detail položky
Žena v krajině
cín, zlato
v 34,5 ✕ š 34,5 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: konzultováno s MgA. Jakubem Grecem, bude přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek, štítek z Díla

Detail položky
Zlatovláska
olovo, cín, zlato,2005
v 20 ✕ š 16, 5 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: bude přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová

Detail položky
Astrologie
olovo, zlato,1997
v 35, 5 ✕ š 35, 5 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek

Detail položky
Žena z Chalkidy
polychromovaný cementový reliéf, zlato/modrá barva,1985
v 62, 5 ✕ š 63 cm
Signatura: neznačeno

Provenience: přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek | mírně poškozeno

Detail položky
Zvěstování - Anděl
olovo, zlato,2005
v 68, 3 ✕ š 24, 7 cm
Signatura: ve spodní části

Provenience: přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek

Detail položky
Ještě jiskra
bronz,2004
v 50 ✕ š 50 cm
Signatura: vpravo dole

Provenience: bude přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek

Detail položky
Hlava dívky
olovo, cín, zlato
v 35 ✕ š 35 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: konzultováno s MgA. Jakubem Grecem, bude přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek

Detail položky
Eva II
cín, olovo, zlato
v 14, 5 ✕ š 16, 5 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová | reliéf

Detail položky
Eva a had
olovo, cín, zlato
v 17, 5 ✕ š 16, 5 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: bude přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek

Detail položky
Achilles
cement, malováno, zlaceno,1985
v 63 ✕ š 63 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: bude přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek | reliéf, mírně poškozeno

Detail položky
Hlava ženy s padajícími vlasy
polychromované olovo,1984
v 35, 3 ✕ š 35, 2 cm
Signatura: na zadní straně

Provenience: přiložen ověřovací certifikát od Nadačního fondu Kmentová Zoubek

Detail položky