Otakar Mrkvička

(1898 - 1957)

Narodil se 19. prosince 1898 v Příbrami a zemřel 20. listopadu 1957 v Praze. Byl to český malíř, ilustrátor, karikaturista, scénograf a kritik. Jeho otec byl fotograf Otakar Mrkvička starší, v jehož ateliéru mimo jiné pracoval František Drtikol. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Josefa Loukoty a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u prof. Emanuela Dítěte (kde byl spolužákem Toyen, Aléna Diviše a dalších) a V. H. Brunnera. Byl jedním z členů Uměleckého svazu Devětsil, který fungoval mezi lety 1920 a 1930 a za druhé světové války byl členem odbojové skupiny Parsifal. Mrkvička byl také členem Umělecké besedy a Spolku českých umělců grafiků Hollar. Jako scénograf spolupracoval s Osvobozeným divadlem, uplatnil se také jako režisér. I do jeho maleb se někdy dostává zkratka a stylizace, které uplatňoval v karikaturách, v některých dílech je znát působení kubismu. Jeho díla jsou mnohdy prodchnutá melancholií a zobrazují pražské ulice a výjevy ze života ve městě, odrážejí krizovou dobu 30. a 40. let.

tuš na papíře,1941
v 30 ✕ š 21 cm

nerámováno, pasparta

v 25 ✕ š 16, 5 cm

rámováno, rám mírně poškozen, pasparta, zaskleno

Přepadení
akvarel, tuš na papíře
v 29 ✕ š 35 cm

rámováno, pasparta, zaskleno